Google+
zdjęcie brama zdjęcie akcesoria do bram zdjęcie alarm zdjęcie domofonu zdjęcie bramy garażowej zdjęcie bramy przemysłowej
AUTOMATYKA DO BRAM
By życie było łatwiejsze.
AKCESORIA
SYSTEMY ALARMOWE
Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo.
DOMOFONY I WIDEODOMOFONY
Wiesz, komu otwierasz.
BRAMY GARAŻOWE
BRAMY PRZEMYSŁOWE
Systemy alarmowe

Systemy alarmowe - montaż i serwis systemów alarmowych

Jaki system alarmowy

Przewodowy system ma sens kiedy budowany dom jest w stanie surowym. Wymaga to jednak dokładnego przemyślenia gdzie rozmieścić określone elementy systemu alarmowego w fazie prowadzenia instalacji przewodowej aby nie okazało się, że po wytynkowaniu i w czasie montowania np. mebli, coś nam nie pasuje. Warto więc wcześniej skontaktować się z firmą instalacyjną aby potwierdzić lub rozwiać nasze obawy. Po wykończeniu domu może też się okazać, że chcemy rozbudować nasz alarm o jeszcze kilka czujników. Co wtedy zrobić? Ratunkiem w takiej sytuacji jest dołożenie urządzeń bezprzewodowych. Dzięki temu unikniemy prowadzenia dodatkowej instalacji przewodowej a co za tym idzie niepotrzebnego bałaganu z tym związanego. Można też podejść odwrotnie. W fazie budowy instalując system bezprzewodowy, po zakończeniu prac wykończeniowych, urządzenia bezprzewodowe można dowolnie poprzenosić w miejsca odpowiadające naszym potrzebom (bez konieczności prowadzenia instalacji przewodowej).

zdjecie alarm jablotron

Mam swój wymarzony wykończony dom lub mieszkanie, lecz wcześniej z różnych przyczyn nie myślałem o systemie alarmowym i chcę go teraz zamontować, czym się sugerować?


Tutaj też mamy dwie możliwości - przewodowo lub bezprzewodowo. Wybierając rozwiązanie przewodowe musimy się liczyć z tym, że po naszych pięknie wykończonych ścianach będzie konieczność prowadzenia instalacji alarmowej a co za tym idzie kucia ścian, gipsowania i malowania oraz firma instalacyjna zagości w naszych progach 3-4 dni, co też przełoży się na cenę instalacji tego systemu. Warto?


Dlatego też najlepszym rozwiązaniem do wykończonych pomieszczeń, jest instalacja bezprzewodowego systemu alarmowego. Co nam to da? W każdej chwili możliwość przeniesienia czujników w inne miejsce (nie ogranicza nas instalacja przewodowa), unikniemy prac budowlanych, a cena za taki system bezprzewodowy (łącznie z montażem) okaże się niższa niż za system przewodowy. W tym momencie musimy zadać sobie pytanie „Mam poświęcić 3-4 dni na instalację systemu przewodowego, gipsowanie, malowanie? Czy wolę to zrobić w jeden dzień bez kucia, gipsowania, w rezultacie za mniejsze pieniądze, pomimo tego, że koszt samych urządzeń bezprzewodowych jest wyższy?”


A teraz najważniejsze, zasada działania systemu przewodowego i bezprzewodowego jest dokładnie taka sama.


W każdym z dwóch wcześniej opisanych przypadków skontaktuj się z nami w celu montażu systemu.Dysponują niezbędną wiedzą oraz potrzebnymi narzędziami, aby profesjonalnie zbudować od podstaw to czego potrzebujesz i w takiej konfiguracji jaka wydaje Ci się słuszna.


Jak działa system alarmowy

Zasada działania systemu przewodowego czy bezprzewodowego opiera się na przetworzeniu danych dostarczonych do centrali alarmowej od urządzeń peryferyjnych (wszelkiego rodzaju czujników). Drogi dostarczenia informacji:
- przewodem - system przewodowy
- radiowo - system bezprzewodowy
- przewodem i radiowo - system hybrydowy (przewodowo bezprzewodowy)

zdjecie alarm jablotron2

Sygnały odbierane / nadawane przez centralę można podzielić na trzy podstawowe:


Sygnały sterujące

Po odebraniu takiego sygnału, centrala alarmowa wykonuje zadane polecenie np. uzbroi / rozbroi cały system, wywoła alarm napadowy lub włączy / wyłączy określone urządzenie automatyki domowej.

Informacja z czujników - wykrycie potencjalnego zagrożenia

W zależności od tego w jakim stanie jest centrala alarmowa (uzbrojona lub rozbrojona) podejmie ona określone działanie przypisane dla danego czujnika. Podczas uzbrojenia taki sygnał jest traktowany jako alarmowy, przy rozbrojonym systemie w większości przypadków sygnał ten jest pomijany - wyjątek stanowi tutaj czujnik zaprogramowany jako 24 godzinny (niezależnie czy uzbroimy czy rozbroimy system informacja z niego zawsze będzie alarmem dla centrali) oraz informacje napadowe.

Reakcja na sytuacje

Po przetworzeniu informacji z czujników, centrala alarmowa podejmuje określone działanie w zależności od swojego trybu pracy (uzbrojona / rozbrojona). Gdy jest uzbrojona, wysyła informacje do syreny o zagrożeniu i każe się jej natychmiast włączyć oraz wysyła do użytkownika systemu informacje o zagrożeniu wykorzystując zainstalowaną w sobie drogę transmisji (moduł powiadomienia, komunikator) linią telefoniczną, połączeniem GSM lub Internetem. Cała akcja alarmowa wyświetlana też jest na klawiaturze systemowej. Jeśli centrala jest rozbrojona nie podejmuje żadnej akcji (wyjątek stanowi końcowy opis w informacji z czujników).

We wszystkich przypadkach liczy się skuteczność dostarczenia do i od centrali danych a co za tym idzie wywołanie określonego działania (włączenie syreny alarmowej, powiadomienie użytkownika o zdarzeniu lub wysterowanie np. bramy garażowej). Badanie skuteczności dostarczenia informacji, wywołanie akcji alarmowej, odporność na zniszczenie oraz zakłócenia urządzeń musi być potwierdzone odpowiednią klasą bezpieczeństwa. Oferowane przez nas systemy Jablotron zarówno przewodowe i bezprzewodowe, posiadają klasę bezpieczeństwa „C” - profesjonalną nadaną przez Zakład Rozwoju Technicznej Ochrony Mienia "TECHOM".


Korzyści z systemu alarmowego


System alarmowy to:

Zabezpieczenie:

- przeciwwłamaniowe
- przeciwpożarowe - przy użyciu czujek dymu, temperatury
- przed nieszczelnością instalacji gazowych - przez zastosowanie czujek gazu.
- przed tlenkiem węgla
- przed zalaniem mieszkania


A ponadto...

- Zmniejszenie ryzyka włamania
- Poczucie bezpieczeństwa
- Komfort - obsługa automatyki domowej
- Zniżka w ubezpieczeniu nawet do 40% (w zależności od ubezpieczyciela)
- Możliwość włączania i wyłączania systemu alarmowego czasowo lub na odległość (SMS)
- Sterowanie systemem alarmowym i urządzeniami takimi jak ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, poprzez telefon komórkowy lub Internet
- Przywołanie pomocy w przypadku napadu lub konieczności wezwania pomocy medycznej
- Możliwość podłączenia Twojego domu czy biura do agencji ochrony i wywołanie reakcji grupy interwencyjnej w przypadku zajścia takiej potrzeby.


Jak skonfigurować swój system alarmowy


Chcąc dokonać wyboru elementów swojego systemu musisz pamiętać o pewnych istotnych rzeczach.


System przewodowy czy bezprzewodowy?

Jeżeli budujesz dom, biuro, czy inną nieruchomość budowlaną, warto zastanowić się już na etapie projektowania nad położeniem okablowania pod system alarmowy. Jeżeli jednak posiadasz obiekt, który jest już wykończony warto zastanowić się nad systemem bezprzewodowym. Jest również możliwość połączenia systemów i zastosowania wybranych elementów przewodowa lub bezprzewodowo. Więcej na ten temat w dziale Jaki system alarmowy.


868 MHz czy 433 MHz?

Częstotliwość 868MHz charakteryzuje większy zasięg przy mniejszej przenikalności sygnału radiowego, natomiast 433MHz większa przenikalność sygnału radiowego przy krótszym zasięgu. Oznacza to, że w przypadku bardzo grubych ścian (np. stare kościoły, kamienice) warto wykorzystać system oparty o częstotliwości 433MHz. Sygnał dochodzący do centrali będzie silniejszy, jednak zasięg mniejszy.


W przypadku takich budynków jak domy, wille, hotele czy biura nie będzie to miało jednak większego znaczenia. Należy jednak pamiętać, iż nie można mieszać w jednym systemie urządzeń o częstotliwości 433MHz z urządzeniami działającymi na częstotliwości 868MHz. Wyjątek stanowią urządzenia dwupasmowe, w których to instalator ustawia wybraną częstotliwość.


UWAGA: system PROFI i MAESTRO nie współpracuje z systemem OASiS


Jaka centrala?

Centra alarmowa to tzw. serce i mózg systemu alarmowego. Jest odpowiedzialna za odbieranie komunikatów z poszczególnych urządzeń i przesyłanie ich w odpowiednie miejsce (np. na twój telefon komórkowy lub do agencji ochrony)


Wybór centrali warunkuje czy zbudujesz system przewodowy, bezprzewodowy czy mieszany. Centrala alarmowa warunkuje również jak dużo urządzeń możesz podłączyć.


Komunikacja z systemem

Centrala może być wyposażona w dialer, czyli moduł komunikacji – dzięki czemu będzie kontaktować się z obiektem na zewnątrz – np. wysyłać komunikaty na twój telefon komórkowy lub do stacji monitorowania.


W przypadku nie podłączania dialera konieczne jest zastosowanie syreny zewnętrznej, która w przypadku włamania będzie miała za zadanie po pierwsze wystraszyć włamywaczy (prewencja), po drugie poinformować sąsiedztwo o zagrożeniu. Możliwe jest też podłączenie systemu alarmowego do agencji monitorowania poprzez wykorzystanie odbiorników radiowych dostarczonych od agencji ochrony.


Zabezpieczyć parter czy wszystkie piętra?

Złudne jest stwierdzenie, iż w przypadku domu piętrowego zabezpieczenie parteru wystarczy. Coraz częściej włamania dokonywane są z dachu budynku. Należy również wziąć pod uwagę iż zabezpieczyć należy samą centralę alarmową. Nawet jeżeli znajduje się ona w pomieszczeniu, gdzie dostęp jest utrudniony.


Jedna klawiatura czy więcej?

Klawiatura w systemie alarmowym, inaczej manipulator, służy po pierwsze do załączania (uzbrajania) i wyłączania (rozbrajania) alarmu. Jednak jej znaczenie jest znacznie większe. Klawiatura pozwala nam na odczytanie zdarzeń jakie miały ostatnio miejsce, czy też wskazuje obecny stan systemu. Dlatego tez pomimo występowania innych urządzeń sterujących (takich jak piloty czy przyciski) konieczne i wystarczające jest zastosowanie przynajmniej jednej klawiatury w systemie.


Stosowanie większej liczby klawiatur poprawi komfort użytkowania systemu alarmowego. Przykładem jest załączanie systemu na noc w strefie dziennej, czyli uzbrojenia systemu na parterze w salonie, gdy sypialnie znajdują się w górnej części budynku, lub też załączenie systemu tylko w garażu, gdy przebywasz w domu.


Jakie czujki?

Czujki, czyli inaczej detektory czy też czujniki maja za zadanie rozpoznanie działania niepożądanego. Najpopularniejszą czujką jest czujka ruchu (PIR), która ma wykryć ruch w pomieszczeniu. Jednak występują także inne czujniki często wykorzystywane w systemach alarmowych, takie jak: czujki otwarcia, zbicia szkła, czy też czujniki zalania. Dodatkowo w systemie alarmowym możliwe jest wykorzystanie detektorów pożarowych – a więc czujek dymu, temperatur i gazu. Dzięki temu nie tylko zostaniesz poinformowany o zagrożeniu pożarem czy wyciekiem gazu, ale również unikniesz dalszych konsekwencji poprzez przykładowo odcięcie dopływu gazu w przypadku wykrycia nieszczelności w instalacji.


Co ze zwierzętami?

Zwierzęta to miłe hobby jednak zawsze są one pewną przeszkodą dla systemu alarmowego. W przypadku małych zwierzaków (chomiki, świnki morskie, rybki, małe psy) nie będzie większych problemów. Jednak ograniczeniem są koty i duże psy. W takim przypadku należy odpowiednio skonfigurować system i dobrać nieco inne elementy, bądź zastosować dodatkowe. Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana zwykłych optyk w czujkach ruchy na tzw. anty-zwierz. Jeżeli jednak nasz przyjaciel lubi być obecny wszędzie, a szczególności lubi skakać po meblach, najlepszym rozwiązaniem zamiast czujek ruchu, będzie zastosowanie czujek otwarcia lub zbicia szkła.


Czy potrzebna jest syrena?

W systemie alarmowym można zastosować dwa rodzaje syren – zewnętrzne i wewnętrzne. Podłączając system do agencji ochrony, często warto zrezygnować z syreny. Co nam to da? W przypadku włamania, napastnicy mogą nawet nie zorientować się, że obiekt jest wyposażony w system alarmowy. Pozwoli to na wydłużenie czasu dla grupy interwencyjnej, która już otrzyma sygnał alarmowy. Z drugiej jednak strony syrena alarmowa po pierwsze może odstraszyć włamywaczy, po drugie w przypadku włamania samo włączenie głośnego sygnału syreny może spowodować ucieczkę napastników, przez co unikniemy niepotrzebnych zniszczeń. Natomiast celem syreny wewnętrznej jest odwrócenie uwagi napastnika. W przypadku włamania napastnik może udać się w kierunku głośnego sygnału aby zniszczyć urządzenie. Dlatego syrenkę taką należy zamontować z dala od centrali. Nawet w przypadku jej zniszczenia, centrala wyśle sygnał alarmowy do agencji ochrony.


Co mogę zrobić więcej?

Stosując dodatkowe urządzenia w systemie, takie jak odbiorniki, dodatkowe sterowniki, będziesz miał możliwość sterowania dodatkowymi urządzeniami. Przykładem może być otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej lub garażowej przy użyciu tego samego pilota co do załączania alarmu, czy też sterować na odległość ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, czy oświetleniem w domu i na zewnątrz.


System alarmowy JABLOTRON daje możliwość nie tylko ochrony obiektu, ale także stworzenia systemu inteligentnego sterowania domem, co podwyższy komfort użytkowania alarmu.


Inteligentne rozwiązania


Ochrona Twojego domu to nie jedyna rzecz którą potrafi system alarmowy

zdjecie alarm jablotron3 zdjecie alarm jablotron4

1

GD-04 - Nowoczesny i przyjazny komunikator GSM. Posiada 4 wejścia i 2 wyjścia, które mogą współpracować z bezprzewodowymi urządzeniami takimi jak termostaty, czujniki, sterowniki. Dzięki niemu możesz zdalnie (za pośrednictwem Internetu bądź telefonu) sterować urządzeniami automatyki domowej jak np. ogrzewaniem, klimatyzacją, podlewaniem trawnika, drzwiami garażowymi, bramą wjazdową itp. Co najważniejsze, sterować tym urządzeniem możesz z dowolnego miejsca na ziemi. Wysyłając do niego wiadomość SMS z poleceniem włączenia np. ogrzewania, dostaniesz wiadomość zwrotną o wykonaniu polecenia.

zdjecie alarm jablotron5

2

TP-83 - Bezprzewodowy termostat z kilkoma trybami pracy, dający możliwość ekonomicznego zarządzania energią. Posiada funkcję zapamiętywania temperatury na podstawie ostatniego cyklu grzania. Może współpracować z centralą alarmową lub z komunikatorem GD-04, dzięki czemu można nim zdalnie sterować przez komendy SMS, połączenia CLIP oraz z Internetu.

zdjecie alarm jablotron6

3

AC-82 - Uniwersalny 2-kanałowy odbiornik radiowy zasilany z sieci 230V. Przeznaczony jest do odbierania sygnałów z pilotów, czujników, termostatów jak też z central alarmowych pracujących na częstotliwości 868MHz. Dzięki niemu można w prosty sposób zrobić sterowanie do bram z pilota, sterowanie ogrzewaniem z termostatem, lub też przy współpracy z centralą alarmową zdalnie sterować jego wyjściami przez telefon i Internet.

zdjecie alarm jablotron7

4

UC-8007 - 7-kanałowy odbiornik przeznaczony do pracy z termostatami. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie wieloma obwodami grzewczymi np. osobno ogrzewaniem w salonie, kuchni, na piętrze. Urządzenie posiada wyjście przekaźnikowe do sterowania pompą. Występuje też w odmianie 14-kanałowej (UC-8014).

zdjecie alarm jablotron8

5

JA-82K - Centrala alarmowa systemu OASIS. W swojej budowie posiada wyjścia programowalne, które mogą być wykorzystane do zdalnego sterowania różnymi dodatkowymi urządzeniami automatyki domowej. Sterowanie może odbywać się lokalnie z klawiatury systemowej, pilota lub zdalnie dzięki poleceniom SMS i Internetu. Oprócz tego głównym i podstawowym zadaniem centrali jest ochrona domu przed włamaniem.

zdjecie alarm jablotron9

6

JA-82M - Jedyny na rynku bezprzewodowy praktycznie niewidoczny czujnik otwarcia. Instalowany wewnątrz framugi okna. Spełnia dwie funkcje. Pierwsza związana jest z zabezpieczeniem pomieszczenia, druga umożliwia inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Otwarcie okna powoduje wyłączenie ogrzewania do momentu, aż temperatura wewnątrz nie spadnie poniżej 6 stopni. Po przekroczeniu tej granicy ogrzewanie zostaje włączone – ochrona przeciw zamarzaniu.

zdjecie alarm jablotron10

7

JA-82M - Jedyny na rynku bezprzewodowy praktycznie niewidoczny czujnik otwarcia. Instalowany wewnątrz framugi okna. Spełnia dwie funkcje. Pierwsza związana jest z zabezpieczeniem pomieszczenia, druga umożliwia inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Otwarcie okna powoduje wyłączenie ogrzewania do momentu, aż temperatura wewnątrz nie spadnie poniżej 6 stopni. Po przekroczeniu tej granicy ogrzewanie zostaje włączone – ochrona przeciw zamarzaniu.

zdjecie alarm jablotron11

8

JA-80L - Bezprzewodowa syrenka wewnętrzna zasilana z sieci 230V. Współpracuje z bezprzewodowymi czujnikami, pilotami oraz centralą alarmową. Może informować o otwarciu drzwi, okna lub wykryciu ruchu. W połączeniu z centralą alarmową informuje dźwiękowo o zaistniałym alarmie lub o uzbrojeniu, rozbrojeniu systemu alarmowego.

zdjecie alarm jablotron12

9

RC-88 - Przycisk napadowy / Pilot. W połączeniu z odbiornikami AC-82 i UC-82 może być wykorzystany do sterowania różnymi urządzeniami automatyki domowej, np.. sterowanie bramą garażową, włączenie światła, ogrzewania czy też klimatyzacji. W systemie alarmowym spełnia funkcję bezprzewodowego przycisku napadowego.

zdjecie alarm jablotron13

10

RC-89 - Przycisk dzwonka. Dzięki połączeniu przycisku z syrenką JA-80L w prosty sposób można zrobić bezprzewodowy dzwonek, a na syrenie wybrać jedną z ośmiu melodii do tego zdarzenia. Do jednej syreny można przypisać kilka przycisków i nadać każdemu z nich indywidualny dźwięk.

zdjecie alarm jablotron14

11

RC-85 - Nadajnik montowany w samochodzie. Służy do sterowania bramą garażową, wjazdową za pośrednictwem odbiornika AC-82 lub UC-82. W połączeniu z centralą alarmową, może uzbroić lub rozbroić system alarmowy. Przykładowo jedno mrugnięcie światłami w samochodzie spowoduje otworzenie bramy garażowej, a dwa rozbrojenie systemu alarmowego.

zdjecie alarm jablotron15

12

JA-84P - Bezprzewodowy czujnik ruchu z wbudowanym aparatem fotograficznym. Głównie zastosowanie polega na ochronie danego pomieszczenia. W przypadku wykrycia włamania informuje o tym centralę i wykonuje serię zdjęć. Wykonane zdjęcia, mogą być wysyłane na telefon komórkowy użytkownika lub na odpowiedni adres mailowy.